در تمام قسمت هاي شهر مسكو مي توان لوله هاي عظيمي را مشاهده کرد كه خيابان ها و كوچه پس كوچه هاي شهر را در بر گرفته اند و با گذر از بالاي معابر و ميادين در ميان كوچه هاي شهر ناپديد مي شوند تا گرما و حرارت منازل ساكنين پايتخت روسيه در زمستان هاي وحشتناک و سرماي زير 20 درجه سانتيگراد را تامين کنند.سيستم گرمايشي در روسيه-تيک سرويس


اين بهترين توصيفي است كه مي توان از شبكه به هم پيچيده سامانه حرارت مركزي مسكو ارائه داد.
سيستم گرمايش منازل در مسكو به شكل ناحيه و منطقه اي است و ساكنان پايتخت هيچ دخالت يا نظارتي در کار تامين حرارت منازل خود در فصل سرما ندارند. تامين گرماي منازل در اين كلانشهر توسط شركت هاي خصوصي طرف قرارداد شهرداري انجام مي گيرد.
سيستم تامين حرارت مرکزي ناحيه اي، از مزيت هايي برخوردار است كه مي توان به صرفه جويي در مصرف انرژي، كاهش خطرات آتش سوزي منازل و نبود دردسر دائمي تامين سوخت زمستاني اشاره کرد. علاوه بر آن در اين سيستم،  نياز به تعمير موتورخانه شوفاژ كه در ايران هر چند سال يك بار انجام مي گيرد وجود ندارد.
اين سيستم گرمايش منازل را براي مردم مسكو آسان تر كرده است و در واقع مي توان گفت مردم مسكو بر اين باورند بدون اين سيستم تامين حرارت منازل خود غيرممكن است.در اين سيستم،  موتورخانه هاي غول پيكر كه معمولا با گاز طبيعي كار مي كنند به صورت متمركز و به شكل كوره هاي توليد آب داغ در محوطه هاي مشخصي در مناطق متعدد مسكو واقع شده اند. در سيستم حرارت مرکزي گرمارساني مسكو، آب در موتورخانه گرم مي شود و از طريق لوله ها به ساختمان ها و شوفاژ هاي واقع در آن منتقل مي شود و در لوله ها بطور دائم جريان مي يابد و تنظيم درجه حرارت منازل بدون اختيار ساكنان آن ها، انجام مي گيرد.
در مسکو، معمولا از اواخر فروردين ماه با افزايش تدريجي درجه حرارت هوا، گرمارساني به تدريج متوقف مي شود و در اواسط مهرماه كه هوا به سردي ميل مي کند با كنترل جريان آب گرم در لوله هاي شوفاژ هاي واحدهاي مسكوني، حرارت رساني به خانه ها آغاز مي شود.بد نيست اين نکته را بدانيد زمان توقف يا آغاز حرارت رساني به منازل مسكو به درجه برودت يا حرارت هوا در اين شهر بستگي دارد و ممكن است ديرتر يا زودتر از موعدهاي ذكر شده انجام گيرد. اما هيچ وقت آب گرم منازل در مسكو و حتي پس از قطع آب گرم شوفاژها، قطع نمي شود. قطع يا وصل گرمايش در مسكو طبق جدول زمانبندي انجام مي گيرد و از طريق رسانه هاي خبري به اطلاع مردم مي رسد. معمولا در پاييتخت روسيه، اوايل تابستان به منظور تعمير لوله ها يا موتورخانه ها، سيستم انتقال آب گرم به مدت سه هفته قطع مي شود.
هزينه حرارت و گرما نيز با قبضي مانند هزينه گاز و آب و برق به بانك پرداخت مي شود كه مثلا براي آپارتمان يك خوابه با وسعت حدود 70 متر مربع ماهانه حدود 500 روبل (19 دلار است) و افراد داراي امتيازات اجتماعي (بازنشستگان و معلولين) نصف اين مبلغ را پرداخت مي كنند.
تلاش براي متمركز كردن تامين حرارت در مسكو و ديگر شهرهاي روسيه به عنوان يك سنت ديرينه در حالي صورت مي گيرد كه اين كشور يكي از بزرگترين دارندگان منابع نفت و گاز و نيز داراي ده ها نيروگاه هسته اي است و روزانه 9 ميليون بشكه نفت خام استخراج مي كند.
توجه داشته باشيد کشور روسيه به دليل برخورداري از منابع عظيم گازي، 30 درصد از گاز مورد نياز اروپا را نيز تامين مي كند، ولي سامانه تامين حرارت در شهرهاي اين كشور به گونه اي برنامه ريزي شده تا انرژي هدر نرود و نسل هاي آينده نيز از اين نعمت خدادادي برخوردار شوند.

خسارات سيل به بخش تاسيسات

همکاري ايران و هلند در زمينه آب و آبفا

اجاره مدرک مهندسي؛ شايعه يا واقعيت؟!

مي ,حرارت ,مسكو ,منازل ,تامين ,كه ,مي شود ,مي گيرد ,تامين حرارت ,در مسكو ,در اين ,سيستم تامين حرارت ,تامين حرارت منازل ,سيستم گرمايش منازل

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ايزوپايپ نگار آسيا Bill منبع انبساط مهاجرت به استراليا اسباب کشي و حمل بار Mark David درب ضد سرقت | خريد اينترنتي درب ضد سرقت Josh تورداخلي